“Bu kadar da olmaz!” diyeceğiniz sağlıksız 10 besin

Bazı besinler var ki…Sanki çok normal ve hiç zararı yokmuş gibi tüketiyoruz. Oysa ki verdiği zararları duysanız bir daha evinize sokmazsınız bu ürünleri…

  1. Hazır Limonata

İçerisinde yer alan yüksek fruktozlu mısır şurubu ve renklendiriciler sağlığımızı ciddi oranda etkileyebiliyor. Bu yüzden limonataları evde kendiniz düşük oranda şeker ile hazırlayabilirsiniz.

     2.  Dondurulmuş Ürünler

Evinizde dondurmadığınız, hazır aldığınız dondurulmuş gıdaların uzun süre dayanabilmesi için içerisinde birçok katkı maddesi bulunmakta. Bu yüzden ürünlerinizi mümkün olduğunca evinizde kendi koşullarınızda dondurmanız, saklamanız anlamlı olacaktır.

3. Beyaz Şeker

Vücuda hiç bir faydası olmadığı gibi,

  • Ciltte kırışıklığa sebep oluyor
  • Hafızayı zayıflatıyor.
  • Kanser riskini arttırıyor
  • Diyabete yol açıyor
  • Bağışıklık sistemini zayıflatıyor, vücut savunma sistemini güçsüzleştiriyor.

4. Cips

Faydası olmadığı gibi zararları saymakla bitmeyen hazır cips ayrıca kolesterolünüzü tavan yaptırıyor, kalp hastalıklarına yol açıyor.

5. Plastik şişe içerisindeki su

Plastik gıda paketlerinde bulunan BPA (Bisfenol-A) kimyasalı, kanseroranlarının artışı, spermin azalması, obezite, kadınlarda erkenden ergenlik gibi hormonal değişikliklere sebebiyet verebiliyor.

6. Hazır Turşu

Hazır turşularda içerisinde yüksek miktarda  sodyum benzoat maddelerinin yer alması nedeniyle sağlığımızı tehdit ediyor.

7. Sakız

Yüksek oranda şeker alkolleri ve suni tatlandırıcılar içeren sakızlar

8.Hazır meyveli yoğurtlar

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz ancak hazırını tercih ettiğiniz meyveli yoğurtlar içerisinde yer alan maddeler mide ve bağırsak hastalıklarına sebep olabiliyor.

9.Nugget

Nugget’lar yüksek oranda trans yağ ve karragenan’a gibi birkaç sentetik içerir.

10. Hazır Meyve Suları

İçerisinde meyve liflerinden yararlanılmıyor. Yüksek oranda mısır früktoz kullanılıyor. Bu yüzden meyve sularını evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*